logo_gallusKrótsze szkolenie policyjne dla absolwentów kierunku bezpieczeństwo narodowe. To rezultat porozumienia jakie katowicka Wyższa Szkoła Zarządzania Marketingowego i Języków Obcych (Gallus), wraz z innymi wybranymi uczelniami z kraju, podpisała w maju tego roku z Komendantem Głównym Policji gen. insp. Andrzejem Matejukiem. Ślaska uczelnia jest obecnie jedyną wyższą w województwie, która może zaproponować studentom taką właśnie, skróconą drogę do policyjnego munduru.

- Nowe rozwiązanie przynosi podwójną korzyść. Z jednej strony zachęca młodych ludzi do dalszego kształcenia na studiach wyższych. Po drugie absolwenci, którzy skończą na Gallusie studia licencjackie na kierunku bezpieczeństwo narodowe ze specjalnością „przygotowanie do pracy w Policji” i w ciągu roku zdecydują się wstąpić do policyjnej służby, przejdą krótsze szkolenie podstawowe. Normalnie trwa ono około pół roku, po studiach skróci się do dwóch miesięcy i obejmie przede wszystkim część praktyczną – tłumaczy Mariusz Kulawik z Wyższej Szkoły Zarządzania Marketingowego i Języków Obcych w Katowicach.

Z teorią przyszli adepci służb mundurowych zapoznają się w ramach zajęć akademickich. Na podstawie porozumienia uczelnia wyłoży studentom tematy wyznaczone przez KGP, stanowiące treści policyjnego szkolenia podstawowego, w tym m.in. zagadnienia prawa karnego, prawa wykroczeń, bezpieczeństwa ruchu drogowego, zwalczania patologii czy użycia środków przymusu bezpośredniego.

Dodatkowo w ramach programu studiów na kierunkach dedykowanych bezpieczeństwu, jakie są odpowiedzią uczelni wyższych na zapotrzebowanie na wiedzę i praktyczne przygotowanie w zakresie bezpieczeństwa państwa i porządku publicznego, kandydaci na stróżów prawa poznają kwestie obronności, nauczą się także jak postępować w sytuacjach zagrożenia czy klęsk żywiołowych.

- Kierunki te kompleksowo odnoszą się do istniejących potrzeb. Program studiów na specjalnościach obejmuje kwestie związane z bezpieczeństwem narodowym i obronnością, ale także te dotyczące zagrożenia ekonomicznego, ekologicznego, energetycznego, klęsk żywiołowych, bezpieczeństwa i ochrony informacji oraz bezpieczeństwa teleinformatycznego czy walki z przestępczością komputerową. Jednym słowem wiedzę potrzebną do pracy w służbach bezpieczeństwa, w tym także do pracy w Policji – dodaje Mariusz Kulawik.
!-- Global site tag (gtag.js) - Google Analytics -->